Rok Jerzego Giedroycia obchodziliśmy bardzo hucznie i uroczyście. Aby uczniowie mogli lepiej poznać zasługi tego wyjątkowego człowieka dla kultury i literatury polskiej, sprowadziliśmy do Montaigne wystawę poświęconą paryskiej „Kulturze”.
Otwarcia wystawy dokonał w środę, 10 czerwca 2026 roku, przedstawiciel dyplomatyczny Ambasady RP w Paryżu, pan Wiesław Tarka. Przemówienia inauguracyjne wygłoszone przez pana Wiesława Tarkę oraz panią Annę Bernhardt, prezeskę Stowarzyszenia Instytutu Literackiego „Kultura”, przybliżyły historię powstania i działalności tej niezwykłej instytucji mieszczącej się w Maisons-Laffitte.
Licealiści udali się następnie na godzinny wykład przeprowadzony przez panią Bernhardt w szkolnym amfiteatrze, podczas którego poznali bogaty życiorys Jerzego Giedroycia oraz cele i założenia przyświecające Instytutowi. Bardzo ciekawym elementem wykładu był film biograficzny o Jerzym Giedroyciu.
Jesteśmy niezmiernie dumni z tego, że mogliśmy gościć w murach naszej szkoły tę piękną wystawę o wyjątkowym człowieku i jego niezwykłym dziele. Bardzo dziękujemy panu Wiesławowi Tarce, chargé d’affaires polskiej ambasady, oraz pani Annie Bernhardt z Instytutu Literackiego „Kultura”, że znaleźli czas dla naszych uczniów i uświetnili swoją obecnością uroczystość inauguracji ekspozycji rocznicowej. Była to wspaniała okazja do przeprowadzenia kolejnej lekcji polskiej historii w murach naszej szkoły.